Quantcast
Channel: Investície | Forbes
Viewing all articles
Browse latest Browse all 133

Priemerný Európan tupo skončí pri realitách. To neposúva dopredu vedu, technológie ani krajinu

$
0
0

Ján Kasper s biznisovým partnerom Petrom Zálešákom, spolumajiteľom siete Nay Datart, s ktorým roky podniká, dosiahol v tradičnom biznise prakticky všetko.

Spoluzaložil najväčšiu komunikačnú skupinu na Slovensku so.loud, pod ktorú patrí nákupca mediálneho priestoru Unimedia, firmu zameranú na predaj áut Soria mobility a development Soria, v rámci ktorého dnes vlastní realitnú časť. Stavia byty, vlastní a prevádzkuje golfový klub Penati či luxusný Chateau Herálec. Okrem toho má podiel aj v energetickej spoločnosti Magna Energia.

Spolu sa podpísal pod – súčasných – päťdesiatdva firiem, ktoré dosahujú kumulované ročné tržby zhruba 700 miliónov eur, pôsobia na šiestich európskych trhoch, dokopy s viac ako sedemsto zamestnancami. Na pozadí tohto všetkého sa však pred pár rokmi odhodlal začať úplne odznova, a to vo svete startupov. Prvýkrát pre Forbes otvorene hovorí o svojej novej vášni – rizikovom kapitáli.

Tento rozhovor nie je obyčajným stretnutím za stolom. Vznikal počas niekoľkých týždňov, keď sme viedli diskusie na témy, ktorými dlhoročný podnikateľ žije. Hľadanie kapitálu. Rozpoznávanie príležitostí. Hľadanie ihly v kope sena. Rozprávať sa s Jánom Kasperom znamená čeliť nielen jeho nekompromisnej úprimnosti, ale aj množstvu myšlienok a stratégií, ktoré formujú svet rizikového kapitálu.

Ako sám priznáva, prechod z tradičného podnikania do venture kapitálu nie je len o zmene profesie. „Je to úplne nový svet. Venture kapitál je komplexný, riskantný a vyžaduje si obrovskú dávku mentálnej pripravenosti,“ zdôrazňuje.

Vo svete biznisu sa pohybujete už štyri dekády, z tradičného podnikateľa, ktorý začal budovať impérium už v roku 1988, ste sa stali za posledné roky venture kapitalistom, ktorý podporuje inovatívny ekosystém a objavuje Silicon Valley. Aké sú najväčšie rozdiely medzi týmito dvoma svetmi?

V rámci venture kapitálu investujete do inovatívnych spoločností, ktoré chcú zmeniť svet a pomôcť ľudstvu riešiť rôzne problémy. Investujete však aj do ďalekej budúcnosti a do ideí, ktoré sa musia v praxi presadiť. To bez peňazí takmer nikdy nejde. Slovensko taký príbeh zažilo a volá sa Eset, to je pre mňa malý zázrak, aj keď firma nikdy nedostala žiadnu venture kapitálovú investíciu. Inovatívny zakladateľ v určitom momente potrebuje peniaze, no žiadna banka mu ich nedá, pretože obvykle pre konzervatívnych bankárov nemá čo založiť. Banky len na ideu neskočia. Zostávajú teda rodina, priatelia a venture kapitál. Ten je o najväčšej miere rizika, čo potvrdzujú aj štatistiky, ale zároveň produkuje najväčšie firmy sveta, monumenty, a to je najlepšie zhodnocujúce sa aktívum zo všetkých. Základný rozdiel je teda v miere rizika, respektíve v miere pravdepodobnosti – či uspejete alebo nie.

Aké vlohy musí mať investor, aby identifikoval dobrú príležitosť, ktorá prinesie zaujímavé zhodnotenie?

Pohybujeme sa vo fázach idea, pre-seed a seed (počiatočné fázy budovania startupov, pozn. red.), čo sú najrizikovejšie fázy v životnom cykle startupu. Kým príde k exitu, samotný cyklus startupov trvá obvykle osem až dvanásť rokov. Investor musí mať najmä pripravenú myseľ, aby pochopil ideu, problém, ktorý chce startup riešiť. Na základe vzdelania, skúseností a tvrdej práce potrebuje pochopiť problém a zoznam ďalších atribútov, ktorý zakladateľ rieši, a zanalyzovať ich, kým sa rozhodne investovať.

Príkladom je Airbnb. Kým sa Brian Chesky stretol s Alfredom Linom z investičného fondu Sequoia Capital, odmietlo ho množstvo fondov. Na to, aby Lina Chesky zaujal, mal len pár minút. Na druhý deň mu Lin prisľúbil počiatočnú investíciu takmer 600-tisíc dolárov. Prečo to bol schopný urobiť? Pretože mal vytrénovanú, otvorenú, venture kapitálovú myseľ. Ideu, že niekomu ponúknem byt a on mne ten svoj, museli mnohí odmietnuť, pretože to znelo nepravdepodobne, ale Lin mal pripravenú myseľ, čo len dokazuje, že je výborný venture kapitalista.

Ján Kasper. Foto pre Forbes: Pasha Borsai
info Ján Kasper. Foto pre Forbes: Pasha Borsai
Ján Kasper. Foto pre Forbes: Pasha Borsai

Takže dôležité je pozerať sa do budúcnosti.

Áno, dôležité je pozerať sa do budúcnosti v rozsahu osem až dvanásť rokov, ale nielen to. Musel pochopiť myšlienku, musel pochopiť, že vzniká úplne nový trh. Nie je to o tom mať nos na správne obchody. To smrdí šťastím a ja na šťastie neverím. Venture je súťaž, v ktorej ide o rýchlosť startupu, ktorý novou technológiou vyradí z hry zabehnutého hráča alebo vytvorí kompletne nový trh. Môže ísť o ťažkotonážnu firmu s vysokým trhovým podielom, ktorá ak nepostrehne, že je tu niečo nové, tak jej hrozí zánik. Úlohou investora je identifikovať tento potenciál a prejsť so startupom všetky životné etapy, pričom v každej musí navýšiť kapitál, aby dokázal ufinancovať ďalší rýchly rast. Najdôležitejšie v tejto skladačke je slovo rýchly. Čo to znamená? Je to minimálny rast päť percent týždenne, čiže 260 percent ročne a niekoľko rokov za sebou.

Pred časom sa ZAKA pretransformovala z family office na klasický venture fond. Prečo?

Začali sme tomu viac rozumieť, zlepšujeme sa každým dňom a prichádza stále viac a viac príležitostí. Dnes analyzujeme 3 500 startupov ročne. Cez lievik prelezie asi desať, pätnásť investícií. Tým, že príležitosti pribúdali, zistili sme, že už nemáme viac privátnych peňazí a musíme odísť od konceptu family office a otvoriť sa novým investorom. Fond vznikol v Česku podľa regulácie Českej národnej banky, ale máme aj slovenských limited partnerov (súkromných investorov, ktorí vložia do venture kapitálového fondu peniaze, pozn. red).

Akú úlohu v tejto komunite zohrávajú vzťahy?

Forbes Premium

Príspevok Priemerný Európan tupo skončí pri realitách. To neposúva dopredu vedu, technológie ani krajinu zobrazený najskôr Forbes.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 133