Quantcast
Channel: Investície | Forbes
Viewing all articles
Browse latest Browse all 133

Miliardy z krajiny draka. Aké sú bezpečnostné riziká čínskych investícií v Európe?

$
0
0

Na Slovensko prichádzajú veľké čínske investície. Miliardy eur z krajiny čínskeho draka môžu podľa odborníkov priniesť nový impulz pre slovenskú ekonomiku, ale aj bezpečnostné riziká. Súčasťou článku je prehľad 10 najväčších čínskych firiem na Slovensku.

Budúci rok plánujú spustiť výrobu na Slovensku dve obrie fabriky – obe s čínskym kapitálom. V Šuranoch začne vyrábať batérie pre elektromobily čínsko-slovenské konzorcium Gotion High-Tech a Inobat. Pri Košiciach rozbehne výrobu švédska automobilka Volvo, ktorú ovláda čínsky podnik Geely.

Investície do dvoch priemyselných závodov zrejme presiahnu tri miliardy eur. Produkcia elektromobilov zamestná len v samotných fabrikách vyše päťtisíc ľudí, nehovoriac o pracovných miestach v dodávateľských firmách. Príchod čínskych investorov však vyvoláva aj obavy.

„Mali by sme si dávať pozor, koho púšťame do Európskej únie, česká rozviedka označuje Čínu za druhý najnebezpečnejší štát po Rusku,“ upozorňuje sinologička Simona Fantová z projektu Sinopsis, ktorý mapuje dianie v druhej najväčšej ekonomike sveta. Vlnu čínskych investícií spája pre krajiny EÚ s vyšším rizikom ako v minulosti – v prípade prílivu amerických, japonských či kórejských firiem.

S tými má krajina pod Tatrami dobré skúsenosti. Po páde mečiarizmu a reformách pravicovej vlády vítalo Slovensko jednu zahraničnú investíciu za druhou. Príchod zahraničných firiem priniesol rapídny nárast bohatstva a životnej úrovne. Výkon hospodárstva stúpol za desať rokov (v rokoch 2000 – 2009) trojnásobne, v prepočte na obyvateľa narástol HDP z 5-tisíc na 17-tisíc dolárov.

Volkswagen, Kia, U. S. Steel, Whirlpool, Samsung, Stellantis či Asahi preinvestovali v krajine desiatky miliárd, zrazili nezamestnanosť a podporili rast stoviek stredných a malých firiem, ktoré sa stali súčasťou priemyselného reťazca chrliaceho autá, oceľ, chladničky, televízie či pivo. Slovensko získalo titul „tatranský tiger“.

Prečo by to malo byť tentokrát iné? Nemusí, ale môže. Pre vysvetlenie si budeme musieť urobiť krátky historický exkurz.

Z vidieka do kozmu

Pred polstoročím bola Čína agrárna krajina s bohatou históriou, ktorá akoby zaspala dobu. Za päť dekád však premenilo komunistické vedenie Čínu sériou reforiem na druhú najväčšiu ekonomiku planéty. Ázijská krajina je dnes svetová veľmoc s jadrovým arzenálom, vlastným kozmickým programom a výrazným zastúpením škôl v stovke najlepších univerzít sveta.

Počas uplynulých dekád Čína trpezlivo pracovala na budovaní ekonomickej, technologickej a vojenskej sily. Aj vďaka autoritárskemu režimu, v ktorom sa vláda nevymieňa každé štyri roky, si mohla dovoliť postupovať malými krokmi, systematicky a dlhodobo. Súčasťou plánu rozvoja bol aj masívny „import“ priemyselného know-how z vyspelých krajín, ktorý mal urýchliť napredovanie komunistickej krajiny.

Čína v atraktívnej pozícii dielne sveta a raketovo rastúceho trhu zaviedla legislatívu, ktorá umožnila zahraničným investorom podnikať v krajine len po vytvorení spoločnej firmy s domácim podnikateľom. V susedstve zahraničných fabrík zase vznikali ich dvojičky, v ktorých čínski biznismeni produkovali podobné výrobky – bez rešpektu k patentom a ochrane duševného vlastníctva.

Do krajiny draka sa valili miliardy eur a dolárov z exportu lacného tovaru. Vedenie Číny, ktoré malo pod palcom najväčšie podniky v krajine, investovalo zisky do budovania ciest, železníc, energetických sietí či ďalšej industrializácie. A do novej etapy „transferu“ technológií z vyspelého sveta – tentokrát cez nákupy európskych či amerických firiem s unikátnym know-how.

V roku 2016 investovali čínske, zväčša štátne firmy do akvizícií európskych podnikov vyše 47 miliárd eur, o rok neskôr ďalších 39 miliárd eur, uvádza v analýze think tank Rhodium Group. ChemChina (dnes Sinochem) s centrálou v Pekingu napríklad kúpila strojársku spoločnosť KraussMaffei (pobočku má aj na Slovensku), ktorá patrila v Nemecku medzi „rodinné striebro“, keďže svoju históriu písala od roku 1838. Čínska Midea v tom istom roku ovládla nemeckú pýchu – svetového lídra vo výrobe robotických ramien Kuka.

„V dôsledku ekonomických problémov niektorých slovenských spoločností pôsobiacich v oblasti inovácií a pokročilých technológií spôsobených pandémiou Covid-19 sa zvýšilo riziko ich skupovania čínskymi subjektmi,“ konštatovala neskôr aj slovenská tajná služba.

Reakcia EÚ

Začiatkom roka 2017 prijali Nemecko, Taliansko, Francúzsko a Nórsko reštrikcie voči čínskym investíciám. Vláda na čele s Angelou Merkelovou chcela nákupom vzdorovať miliardovým fondom na podporu domácich firiem vo finančných problémoch, francúzsky prezident Emmanuel Macron navrhol legislatívu, ktorá by umožnila Európskej únii stopnúť rizikové investície z tretích krajín.

Forbes Premium

Príspevok Miliardy z krajiny draka. Aké sú bezpečnostné riziká čínskych investícií v Európe? zobrazený najskôr Forbes.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 133