Apple, American Express, Bank of America a Coca-Cola sú štyri najväčšie investície Warrena Buffetta. Čo by ste si mali odniesť z toho, ako svetoznámy investor vyberá firmy?
Warren Buffett je pravdepodobne najznámejším investorom našich čias. Vo veku 94 rokov je stále čulý a investične aj spoločensky aktívny.
Verejnosti sa prihovára na pravidelnom stretnutí akcionárov spoločnosti Berkshire Hathaway, no aj pri rôznych formálnych či neformálnych príležitostiach.
Je inšpiráciou pre mnohých drobných investorov. Známy je najmä pre svoj hodnotový prístup k investovaniu, keďže sa na firmy pozerá cez hodnotu, ktorú majú prinášať zákazníkom. Sleduje tak dlhodobý výnos.
Často ide aj proti trhovému konsenzu, no jeho stávky vychádzajú. Aj preto Berkshire Hathaway spravuje aktíva v hodnote viac ako 1,1 bilióna dolárov a osobný majetok Warrena Buffetta sa odhaduje na 150 miliárd.
V nasledujúcom článku sa pozrieme na najnovšie posuny v Buffettovom portfóliu prostredníctvom jeho spoločnosti Berkshire Hathaway. Nejde však o komplexný výpočet investícií.
Sledujeme len tie najdôležitejšie. Môžu však naznačiť, ako Buffett uvažuje a koná. A možno poskytnú inšpiráciu pri investičných rozhodnutiach aj čitateľom tohto textu.
Buffet minulý rok zrealizoval niekoľko zaujímavých zmien. Išlo napríklad o odpredaj častí akcií Apple či zníženie podielu v Bank of America.
Veštec z Omahy, ako niektorí Buffeta prezývajú, bol dlhodobo odporcom digitálnych technológií. „Investujem iba do toho, čomu rozumiem,“ tvrdil dlho na margo svojho odmietavého prístupu. Moderným technológiám teda dlho nerozumel.
Apple však v jednej chvíli vzal na milosť. Svoju prvú investíciu do tejto spoločnosti urobil v roku 2016. Kúpil vtedy akcie v hodnote zhruba jednej miliardy dolárov. Vysvetlil, že ho presvedčila najmä lojalita zákazníkov a sila značky Apple, rovnako aj robustný ekosystém produktov a služieb.
K ďalším akvizíciám došlo v rokoch 2017 a 2018. V čase najväčšej expozície vlastnil vo firme Apple podiel až 5,8 percenta.
Aktuálne však dochádza k vyberaniu ziskov. V druhom štvrťroku minulého roka predal Buffett zhruba polovicu podielov v Apple za zhruba 76 miliárd dolárov.
K ďalšiemu predaju došlo v treťom štvrťroku, čím investor zredukoval svoj podiel dovedna o 67 percent. Naďalej má však v spoločnosti Apple zainvestovaných zhruba 25 miliárd dolárov.
Buffett ešte nevysvetlil, čo ho viedlo k predaju. Objavujú sa len dohady. Jedným z nich je možná obava z vyšších daní. Na každoročnom stretnutí akcionárov totiž Buffett naznačil, že sa obáva zvýšenia dane z príjmu.
Po zvolení Donalda Trumpa sa však toto riziko rozplynulo. Nevyzerá to, že by nový prezident chcel zvyšovať daň zo zisku.
Ďalším dôvodom predaja môžu byť aj obavy z vysokej valuácie akcií spoločnosti Apple. Ukazovateľ P/E, čiže pomer medzi cenou akcie a čistým ziskom na jeden cenný papier, dosahuje aktuálne 37, čo je najviac od roku 2007 a viac ako priemer indexu S&P 500, ktorý sa nachádza na úrovni 28. Buffett to ako hodnotový investor môže považovať za červenú líniu.
Obavy o budúcnosť bankového sektora
Ďalším minuloročným predajom sú akcie Bank of America. Ide o druhú najväčšiu investíciu spoločnosti Berkshire. Firma kúpila prvýkrát jej cenné papiere v roku 2011. Využila vtedy priaznivé ceny po finančnej kríze. Prvotná investícia predstavovala päť miliárd dolárov.
Za rozhodnutím stála Buffettova dôvera vo vedenie Bank of America a presvedčenie o jej rýchlom zotavení sa z neistoty. V roku 2017 využil investor opciu na kúpu ďalších 700 miliónov akcií v hodnote ďalších 4,9 miliardy eur, čím sa stal najväčším investorom v Bank of America.
Minulý rok však došlo aj tu k obratu. Buffett od júla do októbra predal akcie v hodnote viac ako desať miliárd dolárov, čím svoj podiel znížil z 13 na desať percent. Ani tu nie sú presné motívy známe. Predaj môže súvisieť s diverzifikáciou portfólia alebo realizáciou ziskov.
Podľa agentúry Reuters považujú niektorí investori Buffettov krok za známku pochybností o americkej ekonomike, najmä z dôvodu zvýšenej inflácie a vyšších úrokových sadzieb. Iní interpretujú jeho predaje ako prejav nižšej dôvery v akciový trh, ktorý sa podľa niektorých jeho vyjadrení „správa ako v kasíne“.
Veľa o tom, ako Buffett číta aktuálnu situáciu na finančnom trhu, napovedá aj objem hotovosti, ktorú drží. Výmenou za výstup z akciových pozícií totiž získal obrovskú sumu. Aktuálne má cash na úrovni 325 miliárd dolárov. Pre porovnanie, štátny rozpočet Slovenska pre tento rok počíta s príjmami 28 miliárd eur.
Buffett tak disponuje pušným prachom pre svoje budúce akvizície. Podiel hotovosti na celkových aktívach jeho firmy dosahuje 25 percent, čo je veľa nielen v porovnaní s inými investičnými spoločnosťami, ale aj na pomery Berkshire. Dlhodobý priemer spoločnosti sa pohybuje na úrovni 15 percent.
Pizzu jedia všetci
Buffett vlani nielen predával, ale aj nakupoval. Investoval napríklad 550 miliónov eur do najväčšej americkej siete pizzerií Domino’s Pizza. Firma zakladá svoj biznis na efektívnom modeli donášky. Jej druhou silnou stránkou je hodnota značky. „Silná značka má veľký potenciál,“ tvrdí Buffett.
„Buffettovo rozhodnutie investovať do spoločnosti nepovažujem za prekvapujúce vzhľadom na skutočnosť, že Domino’s má transparentný biznis model s vysokou kvalitou za rozumnú cenu,“ uviedla pre americký Forbes skupina GuruFocus.
Ďalším minuloročným nákupom Buffetta je satelitná rozhlasová stanica Sirius XM. Vlani do nej vložil 107 miliónov dolárov. Firma pritom v súčasnej podobe funguje len od septembra. Dovtedy bola súčasťou mediálnej spoločnosti Liberty Media, v ktorej Buffett vlastní akcie ešte od roku 2016. Aktuálne tak investor disponuje 35 percentami akcií Sirius XM v hodnote 2,4 miliardy dolárov.
Buffett ide aj tu tak trochu proti prúdu. Cenné papiere spoločnosti sú aktuálne od septembra v poklese o 20 percent. Veštec z Omahy zvýšenie podielu zatiaľ nekomentoval, no analytici sa zhodujú, že pasuje do jeho investičného profilu.
Akcie sa predávajú pri slušnej valuácii – len za približne 8,3 násobok zisku, čo je pre hodnotových investorov atraktívna príležitosť. Zákazníci firmy sú lojálni a rádio generuje väčšinu svojich príjmov z predplatného. Jej konkurentmi sú platformy ako Spotify a Apple Music.
Poklady sú v zemi
Zvýšenie podielu minulý rok prebehlo aj pri spoločnosti Occidental Petroleum. Záverom vlaňajška Buffett dokúpil jej akcie za zhruba 409 miliónov dolárov, čím jeho celková expozícia vzrástla na 12 miliárd dolárov. Berkshire teraz vlastní približne 28 percent cenných papierov podniku, no Buffett povedal, že nemá v pláne získať väčšinový podiel.
Occidental je jedným z najväčších producentov ropy v USA. Firma je aktívna v Permskej panve, ktorá je najlacnejším zdrojom ropy a zemného plynu v USA. V súčasnosti však trpí nízkymi cenami surovín, čo znižuje ceny. Od apríla do decembra boli akcie firmy nižšie o 35 percent. Po oznámení Buffettovho nákupu stúpli o 12 percent.
Okrem podhodnotenej ceny lákajú investora aj slušné dividendy. Ročne spoločnosti prinesú 232 miliónov dolárov. Dividenda všeobecne je pre Buffeta veľkým magnetom. Už spomenutá Bank of America mu týmto spôsobom ročne generuje 797 miliónov dolárov.
Dividenda nikdy neurazí
Ďalším veľkým prispievateľom do rozpočtu je Coca-Cola, ktorej akcie vlastní Berkshire ešte od roku 1988 a na dividendách ročne zarobí 776 miliónov dolárov. Producent nápojov je pritom Buffetovou srdcovou záležitosťou. V minulosti k nej už viackrát vyjadril svoju afinitu.
„Som z jednej štvrtiny Coca-Cola,“ žartoval v roku 2015 v rozhovore pre časopis Fortune, čím chcel poukázať na to, že nápoj tvorí zhruba 25 percent jeho denného kalorického príjmu. V roku 2017 súhlasil s použitím svojej podobizne na produktoch Cherry Coke v Číne, čím zdôraznil svoj pozitívny vzťah k značke.
V liste akcionárom z roku 2024 uviedol, že spoločnosti ako Coca-Cola a American Express sú „nadčasové esencie nášho sveta“ a že Berkshire Hathaway nie je veľkým fanúšikom nováčikov, čo naznačuje jeho preferenciu pre dlhodobo overené podniky.
Dividenda Buffetta láka aj pri American Express. V roku 1964 kúpil akcie tejto spoločnosti po tom, ako jednu z firiem, ktorú táto úverová inštitúcia financovala, prichytili pri podvodoch so šalátovým olejom. Strach na burze spôsobil, že akcie American Express sa prepadli o vyše 50 percent.
Buffet vtedy vycítil príležitosť a budúcnosť mu dala za pravdu. Keď sa strach vytratil, akcie sa zotavili. Berkshire dodnes vlastní cenné papiere firmy v hodnote viac ako 36 miliárd dolárov. Za 50 rokov z nich dosiahla výnos desiatky tisíc percent.
Aj American Express pravidelne vypláca dividendy a poskytuje pre Berkshire Hathaway stabilné výnosy. Buffett investíciu vníma ako stávku na zmeny spotrebiteľského správania a dopytu po digitálnych platbách.
Chevron – raz kúpiť, potom predať
Veľkou investíciou Warrena Buffeta je aj Chevron. Zapadá jeho profilu investora zameraného na tradičnú ekonomiku. Chevron je energetickou spoločnosťou s mnohými podnikmi naprieč celým produkčným reťazcom.
Tu však treba povedať, že neváha robiť časté rozhodnutia. Na Buffetove pomery ide o vzácny jav. Za ostatných päť rokov s cennými papiermi firmy urobil podľa webu stockcircle.com až 16 nákupných alebo predajných transakcií.
Kým napríklad začiatkom minulého roka sa na dvakrát zbavil akcií v hodnote 310 miliónov dolárov, koncom roka časť z nich nakúpil spať. Berkshire má teda aktuálne vo firme Chevron podiel 5,5 percenta.
Podľa analytikov ide však aj tu o hodnotové investovanie, hoci počet nákupných a predajných transakcií je vysoký. Dôvodom je podľa nich pohyb trhovej ceny nad alebo pod oprávnenou hodnotou. Jedným z dôvodov sú výkyvy cien ropy, ktoré vplývajú na akcie energetických spoločností ako Chevron. Ak sú nad ich vnútornou hodnotou, Buffett ich neváha predať a vyberať si zisky.
Faktorom pretrvávajúceho záujmu je pravdepodobne aj tu atraktívna ročná dividenda na úrovni 4,4 percenta.
Omylný veštec
Pohľad na štruktúru Buffettovho portfólia naznačuje jeho pohľad na svet akciových trhov. Ide o konzervatívneho investora, ktorý však nemá problém ísť proti prúdu. Namiesto prílišnej diverzifikácie sústreďuje svoje úsilie do niekoľkých veľkých pozícií. Investuje do veľkých firiem so silným fundamentom. Využíva príležitosť, keď sú ich cenné papiere podhodnotené.
Nemá problém predať investíciu, o ktorej nie je hlboko presvedčený. Urobil tak viackrát, aj keď akcie, ktoré predal, potom ešte slušne narástli. Buffett sa tak riadi vlastným inštinktom a nedá sa strhnúť davom. Tým, že sa drží svojej stratégie dlhodobo, a vzhľadom k jeho vysokému aktívnemu veku, to z neho robí najvplyvnejšieho investora sveta.
Neznamená to však, že Buffett je jasnovidec. Aj on prerába. Po minuloročnom predaji Apple tieto akcie ďalej rástli a od júna do decembra sa posilnili o 20 percent. Buffett tak mohol prísť až o 15 miliárd dolárov. Aj pri predaji akcií Bank of America prišiel veštec o peniaze. Cenné papiere banky po prezidentských voľbách stúpli o desať percent, čím sa ukrátil o zhruba desať miliárd dolárov.
Z minulosti je známy aj nevydarený predaj podielov v štyroch najväčších amerických leteckých spoločnostiach. Išlo o Delta Air Lines, American Airlines, Southwest Airlines a United Airlines. Akcie aerolínií vtedy skolabovali po prepade leteckej dopravy v dôsledku pandémie.
Buffet vysvetľoval, že z odvetvia stiahol svoje peniaze, „aj keď s podstatnou stratou“. „Nebudeme financovať spoločnosť, ktorá podľa nášho názoru bude peniaze v budúcnosti iba hltať,“ uviedol podľa Reuters. Skutočnosť mu však nedala za pravdu. Svoje cenné papiere predal v tú najhoršiu chvíľu, teda v čase prepuknutia pandémie. Krátko na to sa akcie všeobecne, vrátane leteckého priemyslu, zotavili.
Napriek chybám však Buffett zarába. Je za tým pravdepodobne jeho zameranie sa na pridanú hodnotu, ktorú ním vybrané firmy prinášajú, ako aj tvrdohlavosť, s ktorou to robí už šesť dekád.